wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

ile kosztuje wykupienie domeny
Internet

Ile kosztuje wykupienie domeny, czym ona jest i gdzie można ją kupić?

Planując założenie strony internetowej, najpierw trzeba kupić domenę, pod którą owa strona będzie się kryła. Inaczej oznacza to, że domena to nic innego jak nazwa, pod którą kryje się dana strona WWW i adres poczty elektronicznej. Bez wykupienia określonej domeny nie ma nawet co marzyć o założeniu strony internetowej i promowaniu się w internecie. Niektóre domeny są sprzedawane inne natomiast mogą być oferowane za darmo.

Jedna domena jedna strona

Jedna strona WWW może być zarejestrowana pod kilkoma domenami i pod kilkoma też działać. Natomiast jedna domena obsługuje tylko jedną stronę. W praktyce oznacza to, że jeżeli ktoś wykupił daną domenę, ktoś inny nie może już z niej skorzystać. Warunkiem jest tylko fakt, że okres rejestracji domeny nie zostanie przedłużony przez jej aktualnego właściciela.
Domena zawsze składa się z wymyślonego ciągu znaków:
litery, cyfry, znaku podkreślenia oraz minusa.
Za znakiem minus następuje znak kropki i określona końcówka. Przykłady końcówek to:
pl, com, net, com.pl, eu, tv.
Końcówki mogą być krajowe, globalne i funkcjonalne.

Dobra nazwa domeny, jak ją wybrać?

Najczęściej rejestrowane są strony z domenami o końcówkach pl i com. W praktyce najlepiej jest od razu kupić domenę i dla pl i dla com, ponieważ w przypadku gdy kupimy domenę tylko pl, czyli nazwafirmy.pl, następnego dnia ktoś może wykupić domenę nazwafirmy.com. Oznacza to, że gdy nazwa firmy stanie się firmą międzynarodową, jej domena będzie już wykupiona.
W dobrej domenie niezalecane jest stosowanie polskich znaków a zamiast spacji używany jest znak minus. Rejestrując nazwę w małych literach będzie ona także czytelna w dużych, nie ma to więc specjalnego znaczenia. Kupując domenę można równocześnie tworzyć jej subdomeny. Taka subdomena ma końcówkę składającą się z całej nazwy domeny.

Gdzie kupuje się domenę i ile ona kosztuje?

Domenę kupuje się na rok i za każdym razem trzeba ją przedłużać. Cena jej uzależniona jest od danej końcówki i od profilu działalności firmy, która ją rejestruje. Krajowe końcówki oferowane są w cenie 100 złotych za rok, natomiast międzynarodowe w typie eu. czy com, w cenie 60 złotych.
Domenę najlepiej jest kupić u znanego i dobrego rejestratora i przede wszystkim u uczciwego. Rejestrator nie powinien zapisać siebie jako właściciela domeny ale osobę, która domenę wykupiła. W celu zarejestrowania domeny trzeba wejść na stronę rejestratora i znaleźć połączenie nazwy, które będzie najbardziej zbliżone naszej firmie. Następnie wykupuje się domenę, opłacając jej abonament.
Razem z domeną dobrze jest też zakupić server hostingowy, ponieważ da to możliwość używania adresu e mail w tej samej domenie. Na start są dawane odpowiednie rabaty, toteż jeśli chodzi o cenę, nie będzie ona aż tak bardzo wielka w tym przypadku a na pewno będzie to opłacalne.
Odpowiadając na tytułowe pytania i reasumując: domena jest to nazwa, pod którą ukrywa się strona firmy. Ile kosztuje wykupienie domeny? Kwoty wykupu są od 60 zł do 100. Gdzie można ją wykupić? Na specjalnych stronach należących do rejestratora domen.