wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

myszka dla grafika
Komputer

Myszka dla grafika – jak ją wybrać?

Każdy użytkownik komputera doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że trudno by było z niego korzystać, gdyby nie podłączona myszka. Jak się jednak okazuje, myszka myszce nierówna i są na rynku takie modele, które skierowane są do bardzo precyzyjnie określonej grupy. Dobrym tego przykładem są graficy komputerowi, którzy potrzebują naprawdę bardzo szczególnego rodzaju myszki. Powstaje zatem pytanie, jaka powinna być odpowiednia myszka dla grafika?

Najważniejsze parametry

Jeśli chce się wybrać odpowiedni rodzaj myszki dla grafika, najlepiej zadanie to rozpocząć po prostu od najprostszych i najbardziej oczywistych spraw. Czym zatem powinna się taka myszka charakteryzować od najbardziej podstawowej strony?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą, jaką trzeba wziąć pod uwagę, jeśli szuka się dobrej myszki do pracy dla grafika, jest sposób jej komunikacji z komputerem. Wiele osób decyduje się w tym wypadku na myszkę bezprzewodową, która łączy się z komputerem przy pomocy protokołu bluetooth. Problem tylko w tym, że takie połączenie posiada duże wady w postaci wyczuwalnego opóźnienia. Nie będzie ono problemem, jeśli skorzysta się z komputera jedynie do sprawdzania internetu lub pracy biurowej, lecz jeśli wykonuje się tak precyzyjną pracę, jak zawód grafika, takie opóźnienie i możliwe zakłócenia są wykluczone. Z tego też powodu o wiele lepszym pomysłem będzie kupienie tradycyjnej myszki przewodowej.
Oprócz tego dobra myszka dla grafika powinna się charakteryzować również odpowiednią ergonomią, tak aby wielogodzinne korzystanie z niej było wygodne i nie męczyło dłoni.

Zaawansowane parametry

Jak łatwo się domyśli to, w jaki sposób myszka łączy się z komputerem, a także to, jak jest wykonana od strony ergonomicznej, to zaledwie czubek góry lodowej, jaką jest poprawne wybranie myszki dla tak wyspecjalizowanego zawodu. Nie da się ukryć, że bardzo duże znaczenie ma również to, jakiego rodzaju jest wykorzystywany w danej myszce sensor. Musi on być nie tylko bardzo czuły, lecz również niewrażliwy na zakłócenia. Wiele osób mylnie wybiera laser, który, choć jest bardzo dokładny, to jednak nie pracuje na każdej powierzchni. Z tego też powodu często znacznie lepszym wyborem okazuje się standardowa myszka optyczna. Nie da się również ukryć tego, że mysz dla grafika powinna mieć dobrze rozmieszczone przyciski, w tym te odpowiedzialne za regulacje czułości sensora, co pozwala dopasować jego ustawienie względem wykonywanej w danej chwili pracy, co rzecz jasna wpływa na jej jakość.