wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

komputer samochodowy
Smartfon

Czym jest komputer samochodowy i jak działa?

Jeszcze kilka lat temu komputer samochodowy można było zobaczyć w nowoczesnych i drogich autach. W obecnych czasach jest to urządzenie, które znajduje się w każdym aucie. Nie jest to już żaden luksus, aczkolwiek jest to urządzenie niezwykle pomocne i użyteczne. A jak działa taki komputer w samochodzie?

Jak działa komputer samochodowy?

Jednym z prostszych porównań jest porównanie komputera samochodowego do układu nerwowego człowieka. Komputer składa się w wielu modułów i czujników, które nadzorują bardzo dużo różnych parametrów silnika. Takimi parametrami jest na przykład ciśnienie oleju czy zużycie paliwa.

Komputer w samochodzie gromadzi, analizuje i przetrzymuje dane, które zawarte są w pamięci jednostki centralnej. Najczęściej dostęp do takich informacji kierowca ma na desce rozdzielczej. W nowoczesnych autach na desce wbudowany jest ekran LCD, na którym można sprawdzić bardziej zaawansowane parametry.

Zalety komputera samochodowego

Ktoś mógłby powiedzieć, że im więcej elektroniki w aucie, tym gorzej. Jednak nie jest to prawda. Dzięki komputerowi znacznie łatwiej i szybciej kierowca może zdiagnozować usterkę auta. Komputery samochodowe bardzo rzadko się psują. Jeśli występuje jakakolwiek awaria, to najczęściej dotyczy wymiany bezpiecznika. Oprogramowanie jest nowoczesne i bezawaryjne.

Posiadając komputer samochodowy można dołączyć do niego urządzenie GPS. Jest on także bardzo łatwy do zsynchronizowania z innymi zewnętrznymi sprzętami, które poszerzają zakres działania komputera.

Obszary zastosowania komputera w samochodzie

W większości aut komputer odpowiada za najważniejsze funkcje silnika. Steruje on wtryskiem paliwa i zapłonem. Czujnik informuje kierowcę o składzie spalin oraz ilości zasysanego powietrza. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów kierowca podczas jazdy może za pomocą komputera decydować, jaki styl jazdy preferuje – ekonomiczny, a może sportowy. Komputer w samochodzie zapewnia także bezpieczeństwo jazdy. Systemy sterowane przez komputer stabilizują tor jazdy i zapobiegają blokowaniu kół. Oczywiście poduszki powietrzne też są sterowane z pozycji komputera.

Osoby spędzające wiele godzin za kółkiem na pewno docenią automatyczną klimatyzację, dzięki której w samochodzie utrzymuje się stała wartość temperatury. Dodatkowo niektóre pojazdy wyposażone są w tempomat, asystenta parkowania lub automatyczny regulator odstępu. Każdy z tych elementów zwiększa zdecydowanie komfort podróżowania.

Niezawodność komputera samochodowego

Jak już wcześniej zostało wspomniane, komputery samochodowe bardzo rzadko ulegają awarii. Są one skonstruowane tak, aby mogły sprostać wymagających warunkom. Przede wszystkim muszą być odporne na wilgoć oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo odporne są na wstrząsy i silne wibracje. Producenci aut wymagają od dostawców elektroniki, aby urządzenia były najwyższej jakości. Stąd właśnie tak mała awaryjność tych systemów.

Dużą zaletą komputera samochodowego jest to, że jeśli jakiś moduł z punktu widzenia bezpieczeństwa ulegnie awarii, to kierowca zostanie o tym fakcie od razu poinformowany.