wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

laptop nie chce się włączyć
Laptop

Co zrobić gdy laptop nie chce się włączyć?

Ratunku! Laptop nie chce się włączyć! Co mam zrobić? Taka reakcja jest zawsze wtedy, gdy mimo użycia odpowiednich przycisków, laptop wciąż się nie załącza. Tego typu usterka jest jedną z najczęściej wymienianych, w momencie gdy ma miejsce zapytanie o usterki dotyczące laptopów. Dodać przy tym trzeba, że samych przyczyn takiej usterki jest bardzo wiele, niektóre z nich są banalne i bardzo proste do naprawienie inne wymagają konkretnych działań profesjonalnych informatyków.

Spokojnie, to tylko awaria laptopa!

Włączamy laptop przyciskiem „ON” i nic się nie dzieje. Ponawiamy próbę włączenia urządzenia i dalej nic, nawet po kilku, porządnych minutach. Taki stan rzeczy, najczęściej użytkownika wprowadza w stan frustracji i zdenerwowania. Potrzebne do pracy urządzenie nie działa a pytanie pozostaje jedno: dlaczego?
Pierwszymi działaniami powinno być dokładne sprawdzenie błahych powodów takiej sytuacji. Oczywiste powody trzeba wykluczyć i to natychmiast. Dlatego należy sprawdzić, czy przypadkiem nie rozładowała się całkowicie bateria, wystarczy wtedy podpiąć zasilacz. Gdy nie da to żadnych rezultatów sprawdzić należy stan zasilacza, stabilność jego wtyczki w komputerze, a nawet stan gniazda elektrycznego. Jeżeli sprawdzenie elektryczności nie przyniosło żadnego skutku, to należy ponownie włączyć przycisk „ON” i dokładnie posłuchać komputera. Trzeba sprawdzić, czy usłyszy się działanie wiatraka, czy słychać jak laptop się załącza, czy diody się zapaliły. Najczęściej w sytuacji gdy słychać, że laptop się załącza a monitor wciąż jest czarny, przyczyną może być zepsuta karta graficzna, którą trzeba wymienić.

Co dalej?

Naprawdę samodzielne poszukiwanie przyczyny niewłączania się laptopa jest bardzo denerwujące i deprymujące. Tym bardziej że nigdy do końca nie wiadomo, o co chodzi. Z przyczyną błahą trudno jest od razu lecieć do profesjonalisty a samodzielne sprawdzanie nie zawsze jest udolne.
W przypadku gdy po ponownym włączeniu sprzętu słychać jak uruchamiają się jego podzespoły a monitor nadal jest czarny, najlepiej jest do gniazda VGA albo HDMI podłączyć zewnętrzny monitor. Taki eksperyment pozwoli nam na stwierdzenie, co jest przyczyną powstania czarnego ekranu na laptopie. Pojawienie się obrazu na monitorze zewnętrznym oznacza, że karta graficzna nie jest zepsuta, wtedy sprawdzić trzeba ustawienia układu operacyjnego i wszystkie podzespoły.
Natomiast gdy na zewnętrznym monitorze nie ma obrazu z komputera wtedy wiemy, że awarii uległą karta graficzna. I co wtedy?
Taka usterka zmusza nas do wymiany karty graficznej na nową, problemem jednak wtedy jest fakt, że nie w każdym laptopie można to zrobić samemu. Zatem w takiej sytuacji prędzej czy później zmuszeni zostaniemy do oddania sprzętu do naprawy do profesjonalnego punktu naprawy laptopów i komputerów.
Kartę graficzną warto jest wymienić, ponieważ potem laptop może jeszcze przez dłuższy czas działać. Natomiast gdy zepsuje się płyta główna to nie zawsze wtedy jest „skórka warta wyprawki”. po prostu naprawa laptopa może przewyższyć jego wartość.