wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

głośnik szerokopasmowy
Elektronika

Przeszłość a może przyszłość dla głośników szerokopasmowych

Żyjemy w czasach gdzie szczęśliwie rozwój technologiczny bardzo mocno prze do przodu. Ostatnie lata, dziesiątki lat to zdecydowany skok w dziedzinie wszelkiej technologii. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasi przodkowie nie pomyśleliby, że auta będą jeździć ponad sto kilometrów na godzinę, że nie trzeba będzie prać na tarce a wrzuci się do pralki automatycznej pranie, które nawet w zaawansowanych wersjach jeszcze samo wyschnie. Często ludzie nie doceniają tego co mają chcąc iść ciągle do przodu, mieć więcej dóbr materialnych zapominając o tym co już posiadają i jak bardzo wcześniej to co teraz kurzy się w kącie było obiektem ich pożądania. No i właśnie istnieją pewne elementy, które odchodzą do lamusa wypierane przez nowe. Tylko czy nowe oznacza lepsze. Czy coraz częściej masowi producenci przestają patrzeć na jakość a stawiają na ilość.

Ponadczasowość głośnika szerokopasmowego

Głośnik szerokopasmowy nie jest dziś bardzo rozpowszechniony jednak wciąż posiada grono wciąż, mimo wszystko wiernych fanów. W dużym skrócie, w konstrukcji tego rodzaju głośników chodzi o to, by jeden przetwornik mógł przenosić zupełnie pełen zakres dźwięków. W praktyce nie jest to zbyt łatwe do osiągnięcia. Oprócz samego głośnika, niezbędna jest tutaj zdecydowanie odpowiednia konstrukcja całej kolumny, by właśnie głośnik szerokopasmowy grał zgodnie z naszymi wysokimi oczekiwaniami. Mówiąc dosadniej, wiele lat temu zdecydowana większość osób konstruujących wspólnie doszła do wniosku, że dla osiągnięcia wysokiej jakości reprodukcji niezbędne jest przetwarzanie jak najszerszego pasma z jak najmniejszymi zniekształceniami liniowymi oraz nieliniowymi. Niestety nie jest w stanie podołać tym wymaganiom jeden głośnik. Potrzebny jest zespół przetworników, które są wyspecjalizowane w przetwarzaniu określonych podzakresów.

Wady i zalety głośnika szerokopasmowego

Głośnik szerokopasmowy a właściwie jego konstrukcja jest niezwykle prosta, można rzec właściwie, że wręcz archaiczna. I z tego powodu nie wszyscy są jej fanami ponieważ napotyka się przy ich używaniu na sporo mankamentów. Technologia głośników szerokopasmowych wywodzi się jeszcze z czasów zanim powstawała technologia lampowa. Nie ma się co dziwić, w tym przypadku, że z punktu widzenia nowoczesnego poddawania reprodukcji dźwięku, ma wiele wad zdecydowanie dla osób, które najchętniej szukają monitorów audio, posiadających płaską charakterystykę pasma dźwięku. Głośniki szerokopasmowe mają w swych cechach charakterystycznych odznaczanie się pasmem mocno można powiedzieć pofalowanym. Posiadacz natomiast musi podjąć wiele prób, aby w sposób właściwy nastroić choćby kolumnę oraz tym samym wydobyć z niej przyjemne w odsłuchu niskie i wysokie tony. Prawda jest taka, że wielu nierówności można śmiało powiedzieć, że praktycznie nie da się wyeliminować.
Do dużych zalet głośników szerokopasmowych można zaliczyć fakt, że stanowią tak zwane punktowe źródło dźwięku, które posiada wiele plusów z punktu widzenia akustycznego.