wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

parametry płyty głównej
Komputer

Najważniejsze parametry płyty głównej

Choć przeważnie podczas rozmów o najważniejszych elementach komputera wymienia się procesor czy kartę graficzną, nie wolno zapominać o płycie głównej. Źle dobrana może całkowicie uniemożliwić działanie PC. Wynika to z faktu, że poszczególne płyty graficzne nie są kompatybilne ze wszystkimi, dostępnymi na rynku podzespołami. Co w takim razie należy wiedzieć, żeby uniknąć przykrych niespodzianek i móc bez przeszkód cieszyć się komputerem .

Wielkość płyty głównej

Wymieniając najważniejsze parametry płyty głównej, niebagatelne znaczenie ma tutaj jej wielkość. Wybór uzależniony jest od wielkości pozostałych podzespołów oraz samej obudowy komputera. Zbyt mała płyta główna nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich elementów PC, a to za sprawą zbyt małej liczby złączy oraz miejsca. Przeważnie stosuje się płyty główne w formacie ATX. Jej wymiary wynoszą 305 x 244 mm, dzięki czemu posiada dużą liczbę złączy i jest niejako standardem wśród płyt głównych.

Odpowiedni procesor

Do płyty głównej bezpośrednio przymocowany jest procesor. Aby było to możliwe, musi ona posiadać odpowiednie gniazdo procesora, nazywane inaczej socket. Gniazdo to znajduje się na płycie głównej i w nim właśnie instalowany jest procesor. Nic jednak po świetnym procesorze, jeśli płyta posiada niekompatybilny socket. Tym sposobem jeśli wybór padł na procesor Intela 10 generacji, wymagane będzie gniazdo LGA 1200. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy wybrany został procesor AMD 1 czy 2 generacji. Wtedy potrzebny będzie socket AM4.

Porty wewnętrzne

Ilość i jakość zainstalowanych portów ma ogromne znaczenie. Do najważniejszych, czyli takich, na jakie najpierw trzeba zwrócić uwagę, zalicza się złącza PCIe, banki pamięci RAM.

Złącza PCIe

To właśnie do tych portów podłączana jest karta graficzna i w interesie każdego gracza jest, żeby stały na jak najwyższym poziomie. Istnieje kilka typów tego portu: x1, x4, x8, x16. Im wyższa liczba tym jest lepszy. Znaczenie ma również generacja gniazda. Współcześnie standardem jest 3.0, ale znaleźć już można gniazda generacji 4.0.

Banki pamięci RAM

Nikomu już chyba nie trzeba mówić o wpływie RAM’ u na pracę komputera. Gdyby ktoś się jeszcze tego nie dowiedział, to służę pomocą i mówię, że ogromny. Dlatego też warto zaopatrzyć się w taką płytę główną, która będzie w stanie pomieścić dużą ilość RAM’ u. Standardem obecnie są 4 banki pamięci RAM, które pozwalają na posiadanie 64 GB pamięci. Dobrze jest też spojrzeć na rodzaj kości i upewnić się, że jest to DDR4.