wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

jak podkręcić procesor
Smartfon

Jak podkręcić procesor bez specjalistycznej wiedzy?

Procesor jak powszechnie wiadomo jest jednym z najważniejszych podzespołów komputera, dlatego też tym bardziej warto zadbać o to, aby pracował sprawnie na maksymalnych obrotach. W dużej mierze to właśnie dzięki wydajnemu procesorowi można liczyć na szybsze działanie programów komputerowych i gier, które mają bardzo duże wymagania sprzętowe. Bardzo wiele procesorów ma odblokowany mnożnik, dzięki któremu istnieje możliwość podkręcenia sprzętu. Niniejszy artykuł do doskonały wybór właśnie dla zagorzałych miłośników sprzętu IT, którzy chcą dowiedzieć się jak podkręcić procesor w bezpieczny sposób.

Podkręcanie procesora z poziomu systemu

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest oczywiście podkręcenie procesora z poziomu systemu. Dokonać tego mogą nawet osoby, które nie znają się za bardzo na komputerach i najnowszych technologiach. Aby optymalnie podkręcić procesor warto sprawdzić podstawową wydajność układu w benchmarku albo w wymagającej grze komputerowej. W dużej mierze to właśnie dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie skontrolować przyrost wydajności. Przy procesorach marki Inter warto skorzystać z aplikacji Intel Extreme Tuning Utility. Jest to bardzo proste i intuicyjne narzędzie, które dostarcza wielu cennych informacji o procesorze. W zakładce 'Advanced Tuning’ znaleźć można najważniejsze informacje dotyczące podkręcania procesora. W pierwszej kolejności warto skupić się na zmianie mnożnika taktowania, czyli na Ratio Multipler. Najbezpieczniej jest na starcie zwiększyć mnożnik o 1x lub 2x. Jeżeli wartość będzie stabilna to można ją podnieść o kolejne 100 lub 200 MHz.

Jak podkręcić procesor z poziomu płyty głównej?

Nieco trudniejszym zadaniem jest podkręcenie procesora z poziomu UEFI płyty głównej. Jest to rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają zdecydowanie więcej opcji do wyboru. Wszystkie najważniejsze funkcje odpowiedzialne za podkręcenie procesora można znaleźć w zakładce Tweakers. Aby poprawić obroty procesowa wystarczy zwiększyć mnożnik procesora CPU Clock Ratio o 1x lub 2x. Jeżeli pojawią się mniejsze lub większe problemy ze stabilizacją to warto zmniejszyć mnożnik dla aplikacji poprzez wykorzystanie instrukcji AVX. Przy wielu procesorach niezbędne jest również zwiększenie napięcia zasilania CPU Vcore. Aby nie doszło do przegrzania sprzętu najlepiej zacząć od 1,25 V.

Ile w rzeczywistości można zyskać na podkręceniu sprzętu?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że każdy procesor oferuje nieco inne pole manewru jeżeli chodzi o jego podkręcanie. Jeżeli chodzi o popularny model procesora Core i5-10600K to można go podkręcić nawet do 5000 MHz. W tym celu niezbędna jest zmiana napięcia zasilającego 1,35 V. Aby sprawdzić stabilność podkręconego procesora warto skorzystać z pomocy specjalnej aplikacji. Godne polecenia jest przede wszystkim rewelacyjne oprogramowanie Prime95, które doskonale sprawdzi się nawet w przypadku bardzo mocnego obciążania procesora. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie podkręcić swój sprzęt powinny skorzystać z fachowej pomocy doświadczonego informatyka. W ten sposób można uniknąć awarii sprzętu.