wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

zewnetrzna karta graficzna
Komputer

Czym jest zewnętrzna karta graficzna?

Każdy użytkownik komputera przenośnego wie, że choć jest to maszyna genialna pod względem jego mobilności, to jednak ma pewne niedociągnięcia jeśli chodzi o możliwości obliczeniowe związane z grami. Żeby i na tym polu laptopy działały, jak należy, na rynek wprowadzono zewnętrzne karty graficzne. Czym one jednak są i czy warto się na jedną z nich zdecydować?

Czym jest zewnetrzna karta graficzna?

eGPU, czyli zewnętrzna karta graficzna, to specjalna stacja podłączana do komputera, która zawiera w sobie dodatkowo kartę graficzną. Jak bowiem każdy użytkownik komputera i gracz wie, to właśnie karta graficzna w głównej mierze odpowiada za to, jak wydajnie dana maszyna wyświetla grafikę. Podłączenie dodatkowej karty ma zagwarantować wzrost wydajności na tym polu, a co najważniejsze, wyprowadzenie z obudowy laptopa najbardziej grzejącego się elementu, co wpłynie na kulturę pracy pozostałych podzespołów. Karta podłączana jest poprzez zwykły przewód USB, oczywiście z odpowiednią końcówką, która zapewnia bardzo wysoki transfer danych.

Jakie są wady oraz zalety tego rozwiązania?

Jak widać po opisie, zewnętrzna karta graficzna to urządzenie, które może rozwiązać wszystkie problemy związane z mocą obliczeniową komputerów przenośnych. Znacznie podnosi jego moc, bez wpływania na temperaturę innych podzespołów. Dzięki takiemu rozwiązaniu laptopy w końcu dorównują swoimi możliwościami obliczeniowymi komputerom stacjonarnym, w których nie ma problemu związanego z nadmiarem ciepła, czy też sposobem na jego odprowadzenie.
Niestety zewnętrza karta graficzna nie jest urządzeniem pozbawionym wszystkich wad. Trzeba się liczyć z tym, że pewne niedociągnięcia posiada, a to sprawia, że nie będzie zakupem odpowiednim dla każdego. O jakich konkretnie wadach mowa? Przede wszystkim dużym problemem jest w tym wypadku cena. Co prawda w kieszeni umieszczona jest standardowa karta graficzna, więc jej cena również jest standardowa, lecz niestety kwota, która trzeba zapłacić za kieszeń, potrafi mocno zniechęcić do jej zakupu, ponieważ wynosi ona koło 1 tysiąca złotych. Co więcej, nie każdy laptop wyposażony jest w odpowiedni dla takiej karty rodzaj złącza USB. Bez niego karta po prostu nie będzie działała. Na koniec warto również mieć na uwadze to, że z uwagi na ograniczoną ilość danych, które można przesłać po przewodzie, wydajność takiej karty nie jest identyczna z tą, która umieszczona jest w komputerze stacjonarnym.
Wszystko to sprawia, że choć taka karta jest doskonałym pomysłem, jak zwiększyć możliwości obliczeniowe laptopa, to jednak nie jest rozwiązaniem idealnym.