wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

Laptopy czy komputery stacjonarne
Komputer

Laptopy czy komputery stacjonarne – co wybrać?

Komputery już na stałe zagościły w naszym życiu. Trudno dziś sobie wyobrazić codzienną rozrywkę, naukę, czy też pracę bez korzystania z tych maszyn. Pomimo ich tak ogromnej popularności nadal nie każdy użytkownik wie, czy lepszy będzie dla niego komputer stacjonarny, czy też może jednak laptop. Który z tych dwóch komputerów lepiej wybrać i czym się one tak w ogóle charakteryzują?

Charakterystyka laptopów

Z jakiego powodu można polecić laptopy? Jak się łatwo można domyślić oczywiście z powodu ich mobilności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby komputer zabrać ze sobą do pracy, do parku, na uczelnię, czy też w jakiekolwiek inne miejsce poza domem. Daje to wiele możliwości lepszego wykorzystywania komputera.
Oczywiście dużą zaletą jest także to, że taki komputer zajmuje w domu znacznie mniej miejsca, a także nie trzeba przeznaczać na niego specjalnie wydzielonego biurka. Co więcej, pobiera on również zauważalnie mniej energii, więc nie wpływa tak negatywnie na rachunki.
Niestety takie komputery mają również pewne wady. Przede wszystkim zauważyć tu trzeba to, że są one znacznie droższe niż modele stacjonarne. Co więcej, nie są tak samo jak one wydajne – nawet jeśli w obu maszynach znajdować się będą te same podzespoły, to jednak ze względu na ograniczenie w postaci dostarczania energii z baterii, a także problemy z odprowadzaniem ciepła, model stacjonarny będzie w każdym teście wydajniejszy.

Charakterystyka komputerów stacjonarnych

Najważniejszą zaletą komputera stacjonarnego jest to, że jest to maszyna przede wszystkim bardzo mocna i wydajna. Dzięki temu, że obudowa komputera nie jest ograniczona pod kątem odprowadzania ciepła, a stałe podłączenie do sieci gwarantuje ciągłe dostarczanie dowolnej ilości energii elektrycznej, maszyny te są znacznie wydajniejsze niż nawet najlepsze laptopy. Co więcej, kompletowanie zestawu komputerowego jest wyraźnie tańsze niż kupowanie laptopa o podobnych podzespołach.
Niestety wadą takiego komputera jest oczywiście to, że jest on stacjonarny, czyli nie sposób jest go wygodnie gdziekolwiek wziąć, ani nawet przestawić. Zajmuje on wiele miejsca, wymusza pracę przy biurku, a także często jest naprawdę prądożerny.

Podsumowanie

Jak więc widać, zarówno jeden model jak i drugi posiadają swoje mocne oraz słabe strony. Którą wersję poleca się wybrać? Tak naprawdę nie można jednoznacznie wskazać, który komputer jest lepszy, ponieważ oba posiadają ciekawe zalety, lecz także stwarzające spore problemy wady. Konieczne jest zatem samodzielne ocenienie tego, co bardziej pasuje do naszych potrzeb. Szeroki wybór laptopów znajdziesz na https://szukamlapka.pl.