Użytkownicy Internetu uwielbiają oglądać filmy, seriale oraz słuchać muzyki. Niemniej jeśli przychodzi do płacenia za owe usługi, wymigują się od płacenia, jak tylko mogą. Znacznie korzystniejsze jest w ich oczach pobranie wspomnianych plików drogą mniej oficjalną.
Czym jest w takim razie piractwo w sieci?
To pobranie czyjegoś utworu, wiersza, pracy plastycznej czy dzieła muzycznego, czy filmowego bez jego wyraźnej zgody. Piractwo w sieci jest więc rodzajem kradzieży, które podlega ściganiu z urzędu. Piractwem w sieci można nazwać wszystkie te czynności, które polegają na ściągnięciu pliku na swój dysk, chociaż samemu nie przyłożyło się ręki do jego powstanie i nie zapłaciło się ani grosza za jego pobranie. Mało tego pozyskany w ten sposób plik jeszcze rozpowszechniło się innym.
Czemu jest ona złym zjawiskiem?
Po pierwsze, bo uczy młodych ludzi, że można oszukiwać, kłamać i kraść. Nie trzeba za to ponosić za ten czyn żadnych konsekwencji. Po drugie piractwo to droga na skróty, a jak wiadomo- ona rzadko popłaca. Po trzecie poprzez uprawianie piractwa w sieci niweczy się czyjeś starania i widoki na zyski. Jeśli dany produkt czy usługa będzie dostępna nielegalnie za darmo, żaden internauta czy inny klient nie pofatyguje się do sklepu, by kupić jej oryginalną wersję.
W ten oto sposób jej oficjalny twórca nie zarobi na niej ani złotówki. Po czwarte za uporczywe i udowodnione piractwo w sieci można otrzymać grzywnę pieniężną, a nawet pójść do więzienia. Toteż czasem lepiej nie ryzykować i kupić legalnie daną rzecz od jej producenta.
Dlaczego piractwo w sieci kwitnie?
Po pierwsze, bo każdy umie liczyć i wie, że nie ma sensu za coś przepłacać, skoro można to mieć za darmo. Po drugie nie wszyscy internauci mają świadomość, iż jest to coś niewłaściwego, więc nie ma u nich oznak zmieszania czy strachu.
Po trzecie teraz każdy ma praktycznie możliwość popełnienia owego wykroczenia, gdyż są ku temu warunki. Obniżenie cen Internetu i komputerów spowodowało automatycznie wzrost piractwa w sieci. Po czwarte piractwo wirtualne kwitnie, bo instytucje odpowiedzialne za jego ściganie słabo sobie radzą z łapaniem hakerów.
Jakie programy zazwyczaj są ściągane nielegalnie?
Przede wszystkim wszelkie oprogramowania do zabezpieczenia komputera przed wirusami. Po drugie masowo ściąga się też oprogramowanie główne do komputera, bez którego żaden laptop czy stacjonarny sprzęt nie mógłby działać. W dalszej kolejności najchętniej pobieranymi programami w sposób nieoficjalny są te do edycji tekstów oraz dokonywania obliczeń typu arkusz kalkulacyjny.