Oryginalne nagłośnienie do samochodu nie należy do najtańszych wydatków, dlatego też tym bardziej warto postawić na sprawdzony i niezawodny sprzęt, który służyć będzie latami. Producenci chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę kierowców, dlatego też na bieżąco unowocześniają swoje głośniki samochodowe stawiając nie tylko na wysokiej jakości materiały, ale również na zaawansowane technologie.
Wysokiej jakości membrana
Inwestując w nowe nagłośnienie do samochodu w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rozmiar membrany oraz materiał, z której jest wykonana. W dużej mierze to właśnie od średnicy membrany zależy jakość dźwięku, który można uzyskać. Z praktycznego punktu widzenia im większa membrana, tym oczywiście na zdecydowanie lepszy dźwięk można liczyć. Rozmiar membrany ma wpływ na rozmieszczenie i bezproblemowy montaż. Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście membrana papierowa, która wbrew pozorom oferuje naturalne wysokie tłumienie wewnętrzne. Nieco droższym rozwiązaniem jest niezawodny polipropylen, który doskonale nadaje się do przenoszenia niskich tonów. Osoby, które poszukują basowych głośników powinny postawić ma membranę wykonaną z aluminium i magnesu. Najdroższym rozwiązaniem jest membrana wykonana z włókna węglowego, szklanego i kevlarowego.
Jaka moc głośników jest dobrym wyborem?
Wybierając nowe nagłośnienie do samochodu warto zwrócić uwagę także na moc głośników. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że większość producentów podaje tak naprawdę moc impulsową. Jeżeli interesuje nas rzeczywista wartość danego sprzętu muzycznego to warto zwrócić uwagę na moc znamionową, która określa tak naprawdę moc sygnału możliwą do utrzymania przez dłuższy okres czasu. Kluczem do sukcesu jest to, aby moc głośnika była co najmniej równa albo większa od mocy wzmacniacza. Tylko w ten sposób będzie można zabezpieczyć się przed uszkodzeniem sprzętu audio spowodowanym odebraniem zbyt silnego sygnału. Identycznie wygląda również sytuacja przy porównywaniu impedancji głośników do auta i wzmacniacza.
Pasmo przenoszenia – co trzeba wiedzieć?
Pasmo przenoszenia to nic innego jak zakres częstotliwości sygnału dźwiękowego, który odtwarzany jest przez nagłośnienie do samochodu. Z praktycznego punktu widzenia im większe jest pasmo przenoszenia, tym automatycznie można liczyć na zdecydowanie lepsze odwzorowanie dźwięku. Pamiętać należy o tym, że ucho ludzkie jest w stanie wychwycić dźwięki od 16 Hz do 20 000 Hz. Wielu specjalistów od głośników uważa, że częstotliwości wyższe i niże mają bezpośredni wpływ na barwę brzemienia pomimo tego, że są one niesłyszalne. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że nawet najlepsze nagłośnienie do samochodu nie spełniać będzie swoich podstawowych zadań, gdy nie zadba się o odpowiednie wygłuszenie auta. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie zamontować głośniki i wygłuszyć auto powinny skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców. Najbezpieczniejszym wyborem jest oczywiście oryginalne nagłośnienie do samochodu od renomowanego producenta na które udzielane jest wieloletnia gwarancja.