wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

nagrywanie dźwięku z komputera
Smartfon

Jak nagrać dźwięk z komputera?

Czasami zdarza się tak, że potrzebujemy nagrać dźwięk z komputera. Może się to przydać w przypadku chęci zarejestrowania rozmowy głosowej poprzez komunikator internetowy. Bardzo często zdarza się także, że chcemy nagrać fragment audycji trwającej w radio lub urywek wywiadu przeprowadzanego z kimś, kogo znamy lub cenimy. Ale jak można nagrać dźwięk z komputera? Czy potrzebne jest do tego dodatkowe urządzenie? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudna czynność i można to zrobić na kilka sposobów.

Nagrywanie dźwięku z komputera

Osoby, które chciałyby nagrać dźwięk z komputera i udostępnić go podczas rozmowy, mogą zrobić to bardzo prosto. Wystarczy zapisać dźwięk za pośrednictwem urządzenia nagrywającego. W Internecie jest dostępnych bardzo wiele rejestratorów dźwięku online, które są darmowe. Tak nagrany plik można zapisać i udostępnić komuś innemu.

Bardziej skomplikowaną rzeczą jest nagranie dźwięku, który odtwarza komputer. Ale oczywiście skomplikowany wcale nie oznacza – niemożliwy. Po prostu trzeba wykonać trochę więcej czynności, ale taka wiedza przyda się każdemu. Szczególnie w dzisiejszych czasach nauki zdalnej – nagranie wykładu bez straty na jakości jest bezcenne.

Jak nagrać dźwięk z komputera?

Nagranie dźwięku dobiegającego z komputera nie wymaga podpięcia żadnych dodatkowych urządzeń. Wystarczy postępować według instrukcji i wykonać kilka kliknięć w klawiaturę. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest kliknięcie prawym przyciskiem w ikonę, która odpowiada za dźwięk. Po naciśnięciu tego przycisku należy wejść na napis „urządzenia do nagrywania”. Po otwarciu nowej zakładki trzeba wyszukać polecenie „miks stereo” lub „Rec. Playback”. W różnych systemach istnieje inne nazewnictwo.

Czasami może zdarzyć się tak, że takiej pozycji nie będzie. Wówczas należy wybrać opcję – „pokaż wyłączone urządzenia”. I to wszystko. Jeśli z jakiś powodów ta procedura się nie uda, to istnieją darmowe programy, które można zainstalować do nagrania dźwięku z komputera.

Nagrywanie dźwięku z komputera za pomocą kabla audio

Systemy operacyjne posiadają wbudowane funkcje służące do nagrywania dźwięku i jest wiele programów, które umożliwiają taką czynność. Ale jest jeszcze prostszy sposób, który wymaga użycia jednego kabla. Jest to kabel audio, który kończy się wtykiem 3,5 mm. Jest to podstawowy kabel, który znajduje się praktycznie w każdym domu. Wystarczy do gniazda słuchawkowego bądź liniowego w komputerze podpiąć jeden koniec kabla, a drugim podpiąć się do mikrofonu. W tym momencie dźwięk wychodzący z komputera przestanie być słyszany. Jest to metoda, która wymaga nieco zabiegów, ale jest alternatywą do innych rozwiązań.

Nagrywając dźwięk z komputera należy pamiętać o prawach autorskich. Każdy film, teledysk, wykład jest czyjąś własnością. Nie wolno takich rzeczy rozpowszechniać czy udostępniać osobom trzecim. Chyba, że autor zaznaczył inaczej. Piractwo jest w Polsce i w krajach Unii Europejskiej zakazane i surowo karane. Dlatego nagrywając dźwięk z komputera, należy sprawdzić czy jest to legalne.