W dzisiejszych czasach korzystanie ze smartfonów nie tylko oznacza szybkość uzyskania połączeń, ale także i ogromną przyjemność, wykorzystywania możliwości tego niewielkiego urządzenia. Dzięki nowoczesnym technologiom, bez problemu, można połączyć dwa techniczne ustrojstwa, które znajdują się w bliskiej od siebie odległości.
Komunikacja NFC – na czym to polega?
Komunikacja NFC działa na takiej samej zasadzie jak Bluetooth, z tym, że ma on większy zasięg. W przypadku NFC urządzenia muszą być w bliskiej odległości od siebie, jednak działanie tej technologii jest szybsze oraz daje możliwość sparowania urządzeń w czasie rzeczywistym. Tutaj też istotną role odgrywają fale radiowe, które są wykorzystywane do danych połączeń.
Najczęściej z tej technologii korzystamy wtedy kiedy chcemy płacić telefonem. Takie smartfony NFC bez problemu dostępne są już w każdej sieci.
NFC w telefonie
Cała technologia NFC oparta jest na działaniu fal radiowych. Mają one wysoką częstotliwość a mały zasięg. Komunikacja bazuje na magnetycznej indukcji dwóch pętli anten, urządzeń nie za daleko oddalonych od siebie. Urządzenia mogą się kontaktować ze sobą, za pomocą pasma IMS. To właśnie w tym paśmie mogą one łączyć się bez korzystania z dodatkowych łączników.
W telefonie mamy do czynienia z dwoma trybami działania NFC.
Jest więc tryb aktywny i tryb pasywny, z czego pierwszy jest wtedy kiedy dwa urządzenia komunikują się ze sobą dzięki wcześniej wygenerowanym sygnałom. Natomiast tryb pasywny ma miejsce, gdy pole magnetyczne wytwarzane jest przez urządzenie inicjujące, a urządzenie odbierające to pole modeluje.
Określone parametry
Super nowoczesna i bardzo przydatna technologia komunikacji NFC, posiada swoje określone parametry. Działa ona na częstotliwości 13,56 MHz; w paśmie 2 GHz i przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s.
W takich parametrach, dwa dane urządzenia mogą, bez problemu łączyć się i nawzajem odbierać określone dane.
Komunikacja NFC – gdzie jest wykorzystywana?
Ten nowoczesny sposób komunikowania się dwóch urządzeń, najczęściej wykorzystywany jest przy płatnościach telefonicznych. Wcześniej trzeba dokonać konkretnej konfiguracji w aplikacji bankowej. Jednak dodatkowo można też wymieniać określone pliki, pomiędzy dwoma urządzeniami oraz odbierać informacje od tagów NFC.
Przesyłanie plików czy tagów pomiędzy dwoma urządzeniami nie jest problematyczne, jest w zasadzie samą przyjemnością, pod warunkiem, że oba telefony są wyposażone w NFC.
Wtedy NFC trzeba włączyć, wybrać to co się chce wysłać, urządzenia do siebie zbliżyć, potwierdzić wysyłanie. Odbiorca wiadomości powinien potwierdzić jej odbiór. W ten sam sposób przesyła się tagi NFC, które najczęściej umieszczone są w breloczku, naklejce lub w innym urządzeniu.
Nowa jakość i nowa technologia, która pozwala na bardzo szybkie przesłanie konkretnych danych z jednego telefonu na drugi. Takie działanie nie wymaga wiele i w dodatku jest samą przyjemnością. Tego typu komunikacja w nie dalekiej przyszłości, zapewne, rozwinie się jeszcze bardziej.