Zasilacz każdego rodzaju służy do zasilania urządzeń peryferyjnych. Czyli inaczej jest to układ energoelektroniczny, którego zadaniem jest zasilanie danych urządzeń. Jest to coś w typie dużej wtyczki do gniazdka, bez której komputer czy inne urządzenie nie miałoby racji bytu i w ogóle by nie działało.
W przypadku komputera jest to jego serce.
Dlaczego jest tak ważny?
To właśnie zasilacz dostarcza do wszystkich komputerowych podzespołów prąd. Przekształca prąd przemienny na prąd stały. Powoduje, że bez problemu, w komputerze, działa procesor, płyta główna, pamięć, karta graficzna, dysk twardy czy inne napędy.
Decydując się na zakup nowego zasilacza do komputera, dobrze jest wybrać zasilacz z wyższej półki. Da on dłuższą żywotność poszczególnym podzespołom i sam będzie działał długo i bezawaryjnie. Jest to bardzo ważna i istotna część każdego komputera. Dodać jednak należy, że zasilacze spotykane są nie tylko w komputerach. Można je spotkać wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zasilania poszczególnych urządzeń. Wspomagają one więc oświetlenie LED, system alarmowy, system inteligentny domu i wiele innych urządzeń, w których potrzebne jest zasilanie prądem. Istnieją nawet zasilacze, które w czasie awarii prądu, dają urządzeniom prąd przez określony czas awaryjny.
Na zasilaczu się nie oszczędza
Na zasilaczach nie powinno się nigdy oszczędzać. Te z górnej półki pozwalają na dłuższy czas używania danych urządzeń. Biorąc pod uwagę fakt, że urządzenia mogą zepsuć się przez zasilacz, a ich naprawa okaże się znacznie droższa, naprawdę lepiej i taniej wychodzi zakup zasilacza w wyższej cenie..
Jaka jest budowa zasilacza, z czego się składa?
Podstawowe elementy każdego zasilacza to transformator, prostownik z filtrem i stabilizatory. Transformator jest blokiem, który obniża napięcie z sieci, prostownik ma za zadanie zmienić napięcie przemienne na stałe. Zasilacz musi być wyposażony w poszczególne układy stabilizatorów, w przypadku gdy następują zmiany wartości napięcia wyjściowego.
Jednak mimo faktu, że zasilacz to tylko kilka podstawowych bloków i układów, to jednak nie jest go łatwo zaprojektować i zbudować samemu. Szczególnie wtedy, kiedy chce się wziąć pod uwagę wszystkie parametry, w których przyjdzie mu pracować. Dlatego też, zawsze w pierwszej kolejności trzeba określić wszelkie wartości napięć wyjściowych, powstałych tętnień i maksymalne prądy wejściowe. Dodatkowo trzeba też określić, czy ma to być zasilacz stabilizowany czy też niestabilizowany.