wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

oled czy lcd
Elektronika

Co wybrać oled czy lcd?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa wiele osób, które zastanawiają się nad kupnem nowego telewizora spotyka się z takimi terminami, jak oled czy lcd. W tym momencie rodzi się pytanie, jaka technologia będzie lepsza. Trzeba wiedzieć, że wszystko ma swoje plusy i minusy.

OLED czy LCD?

Zaletą telewizorów LCD jest zdecydowanie ich dosyć niska cena. Jeżeli chodzi o telewizory OLED to gwarantują niespotykaną wśród innych jakość obrazu. Pierwsza z wyżej wymienionych technologii jest dość rozpowszechniona na rynku i można ją spotkać na każdym kroku. Dlatego cena nie będzie wygórowana. Natomiast druga technologia jest rzadziej spotykana i użytkowana, dlatego cena jest wyższa.

Różnice między technologiami OLED oraz LCD

W tym momencie zapewne duża część osób zastanawia się, jakie są konkretne różnice. Pierwsze rozwiązanie to technologia sprawdzona od lat. Zasada działania tego parametru opiera się na zmianie polaryzacji światła wskutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu, które są pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. Należy również wiedzieć, iż matryca ciekłokrystaliczna nie generuje światła, dlatego ekran ciekłokrystaliczny trzeba podświetlić, aby obraz zyskał jasność, która umożliwia jego widzenie przez człowieka. Technologię tą wykorzystuje się obecnie w niektórych telewizorach bądź niewielkich wyświetlaczach.

Jeśli chodzi o telewizory OLED standard działa jest zdecydowanie inny. Tutaj wyświetlanie kolorów jest z pewnością  mocniejsze i bardziej równomierne niż w przypadku LCD. Matryce w tej technologii wykonane są z polifenylenowinylenu. Diody zazwyczaj występują w trzech bądź czterech różnych barwach. W czasie produkcji można uzyskać wyświetlacze przezroczyste lub zakrzywione, co zapewne spodoba się wielu osobom.

W urządzeniach OLED kontrast bieli i czerni jest na wysokim poziomie, obraz HDR także jest bardzo dobry. Kolejnym atutem jest fakt, iż nie występują zniekształcenia obrazów. Czas reakcji na zmiany jest szybki. Nie ma degradacji kolorów w widzeniu kątowym. Niestety, ale to rozwiązanie ma też kilka wad, a mianowicie odporność na wilgoć jest definitywnie słabsza. Występuje zjawisko wypalania, a także jasność jest gorsza. Z tych wszystkich minusów, chyba najgorsze jest wypalanie ekranu, czyli pozostawania powidoku po poprzednim obrazie wyświetlanym na ekranie. Należy także zaznaczyć, iż to zjawisko jest nieodwracalne, ale również nie podlega gwarancji, co jest niestety ogromną wadą. Jak już zostało wspomniane wcześniej technologia OLED jest dla osób, które dysponują dosyć pokaźniejszym kapitałem, także takich, które chcą mieć wysoką jakość obrazu.

W przypadku LCD jest to opcja dużo tańsza oraz trzeba liczyć się z tym, że urządzenie na większych powierzchniach będzie dużo ważyć. Zapewni także niższy input lag w grach, ale również lepszą jakość HDR Każdy musi porównać oba rozwiązania i samodzielnie podjąć wybór, który będzie w jego przypadku lepszy. Osobiste preferencje danego użytkownika będą tutaj kluczowe przy podejmowaniu decyzji.