wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

jak namierzyć zgubiony telefon po imei
Smartfon

Jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI – przydatne porady

Dziś telefon komórkowy jest nieodłącznym towarzyszem człowieka. Nic dziwnego. To już nie te same urządzenie, co dwie dekady temu. Służy bowiem nie tylko rozmów i pisania wiadomości tekstowych. Ma wiele opcji i funkcji. Dzięki niemu można zrobić zakupy online, oglądać filmy, słuchać muzyki, a nawet nawigować w trakcie dalekich podróży. Dlatego, kiedy taki nowoczesny smartfon zostanie skradziony lub zgubiony, każdy zaczyna panikować. Spokojnie. W artykule opiszemy, jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI.

Czym dokładnie jest IMEI?

Zanim wyjaśnimy tę najważniejszą kwestię, to najpierw warto dowiedzieć się, co kryje się pod skrótem IMEI. International Mobile Equipment Identity to cyfrowy kod, kory zawiera od 14 do 17 cyfr. Stanowi on nic innego, jak pewną formę tożsamości mobilnej. Mówiąc prościej, smartfon z systemem android, mają przypisany taki numer, staje się niepowtarzalny.

Warto znać IMEI telefonu, aby mieć nad nim kontrolę. Kod działa dość podobnie do karty identyfikacyjnej. Za jego pośrednictwem, w przypadku kradzieży, zostaje włączony Globalny System Komunikacji Mobilnej. Wtedy złodziej nie będzie mógł wykonywać żadnych połączeń.

Jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI?

Niestety operator komórkowy nam nie pomoże, mimo że potrafi zlokalizować zaginiony sprzęt (dzięki logowaniom do tzw. stacji BTS). Dlaczego? Bo to operacja zastrzeżona jedynie dla instytucji państwowych. Pozostaje więc zgłosić się na policję, aby funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania – tak pomyśli wiele osób.

Są jednak dwa główne sposoby, aby samemu w domu namierzyć smartfona. Pierwszy to uruchomienie usługi o nazwie Śledź mój telefon (znana w innych modelach jako Znajdź mój Iphone). Metoda skuteczna, jeżeli wcześniej sprzęt będzie odpowiednio skonfigurowany.

Kolejnym sposobem jest zainstalowanie specjalnych, ciekawych aplikacji ze sklepu Google Play (na przykład Find My Device, dzięki której możliwe jest również zablokowanie smartfona do czasu odzyskania). Niektóre z nich wymagają podania naszego numeru telefonu, inne mają jeszcze dodatkowe opcje. Najważniejsze jednak, aby zagubione urządzenia były aktywne i podłączone do sieci komórkowej. Tylko tak możliwe jest ich wykrycie.

Jak uzyskać numer IMEI?

Wiemy już, jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI. Gdzie natomiast znajdziemy ten bardzo ważny kod, aby podać wykorzystać go w powyższych metodach? To proste. Uzyskuje się go, wybierając na klawiaturze: *#06# albo ewentualnie przyglądając się nadrukowi na tylnej stronie smartfona.

Ostatecznie można także wejść w kategorię ustawienia i na spokojnie odszukać na rozwijanej liście opcję pod tytułem „O urządzeniu lub systemie”. Tam właśnie otrzyma się International Mobile Equipment Identity. Oczywiście procedura ta nieco różni się w przypadku konkretnych modeli sprzętu.

Uwaga! Na koniec zapamiętajmy o wyrobieniu sobie pewnego stałego nawyku. Chodzi mianowicie o zapisywanie numeru IMEI w takim miejscu, aby łatwo był on dostępny (zawsze pod ręką). Kto wie, kiedy nam się szczególnie przyda.