wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

muzyka online
Internet

Muzyka online – za darmo i legalnie

Coraz częściej zamiast kupować płyty z muzyką czy filmami sięgamy po źródła internetowe. Powszechny dostęp do dobrych łącz internetowych, zarówno w domu, jak i poza nim już nie wymaga od nas posiadania kopii plików z piosenkami, bo swoich ulubionych zespołów i wykonawców można posłuchać online, na YouTube, stronach internetowych wykonawców lub jednym z wielu serwisów streamingowych.

Za darmo nie oznacza nielegalnie

Od wielu lat Internet jest olbrzymim źródłem różnorodnej muzyki, zarówno znanych, topowych zespołów, jak i niszowych wykonawców undergroundowych. Jednak jeszcze całkiem niedawno większość darmowej muzyki online udostępniana była na granicy prawa, lub wręcz nielegalnie.

Nadal oczywiście można się spotkać z nielegalnym udostępnianiem, czy to muzyki, czy filmów. Jednak wraz z rosnącą liczbą usług streamingowych dostęp do wybranych wykonawców stał się dużo łatwiejszy. W pełni darmowe słuchanie legalnej muzyki jest dziś w pełni możliwe. Trzeba się liczyć jednak z tym, że darmowa muzyka online ma pewne ograniczenia, i często wiąże się z niefinansowymi kosztami, zwykle są to reklamy, których trzeba od czasu do czasu wysłuchać.

Najbardziej popularne miejsca z darmową muzyką online

Wiele platform streamingowych ma opcję darmowego korzystania z ich bibliotek. Możemy zdecydować się na korzystanie z takiej usługi akceptując pojawiające się od czasu do czasu reklamy, którymi platforma pokrywa tantiemy dla wykonawców i wytwórni płytowych. Często można też korzystać z takiej darmowej muzyki online np. przez okres próbny. Jednak po tym okresie korzystanie z zasobów bibliotek takiej platformy będzie wymagało ponoszenia pewnych opłat, lub powrotu do zgody na reklamy.

Jedną z najbardziej popularnych platform jest obecnie Spotify, i to nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wszystko przez to, że ma olbrzymie biblioteki z różnymi rodzajami muzyki, i co więcej, darmową opcję i to nie tylko w okresie próbnym. Jeśli nie chcemy płacić za korzystanie z platformy musimy się jednak liczyć, z pojawianiem się reklam. Dodatkowo wybierając wersję mobilną nie można wybierać sobie utworów z płyty, która zawsze odtwarzana jest losowo, a dodatkowo aplikacja limituje ilość pominięć utworów.

Inną, niemal równie popularną platformą z muzyką online jest Google Play Music. Trudno się temu dziwić, skoro Google jest jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek, podobnie jak Android, jednym z najbardziej popularnych systemów na telefonach. W darmowej wersji Google Play Music, zarówno na stronie, jak i mobilnie, jedynym stałym ograniczeniem są występujące reklamy. W przypadku niektórych, nielicznych wykonawców uniemożliwiona może być też zmiana kolejności odtwarzania utworów.