Współcześnie trudno znaleźć osobę, która wyszłaby z domu bez słuchawek. Stały się tak niezbędnym akcesorium, że wiele osób nie wyobraża sobie życia bez nich. Granie, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki nie byłoby bez nich tym samym. Z tego powodu powstały i nadal powstają kolejne rodzaje słuchawek, a konsumentowi pozostaje odpowiedzieć na pytanie, które z nich wybrać.
Rodzaje słuchawek
Kupno słuchawek wiąże się z kilkoma wyborami. Na rynku jest dostępnych kilka ich rodzajów. Na początku warto opowiedzieć o klasyfikacji. Słuchawki dzieli się na douszne i nauszne.
Słuchawki douszne
Jeśli chodzi o słuchawki douszne, to nie ma tu zbyt dużo różnic między modelami. Mogą być przewodowe lub nie, sama słuchawka może być zakończona gąbką lub twardym materiałem.
Słuchawki nauszne
Więcej zabawy zaczyna się, gdy ktoś zdecyduje się na kupno słuchawek nausznych. A zdarza się to dość często, bo dużo lepiej oddają dźwięk, są trwalsze i generalnie są lepsze od dousznych. Ich jedyną wadą jest wielkość. Podczas gdy słuchawki douszne można bez problemu schować do kieszeni, tak nauszne wymagają odrobinę więcej miejsca. Jeżeli jednak mają być wykorzystywane bardziej stacjonarnie, sprawdzą się dużo lepiej.
Słuchawki nauszne można podzielić na otwarte, półotwarte i zamknięte. Każdy rodzaj posiada pewne odmienne cechy i sprawdzi się w nieco innych okolicznościach.
Słuchawki zamknięte to jedna z najczęściej wybieranych odmian. Charakteryzuje się szczelnie przylegającymi do głowy i zamkniętymi muszlami. Dzięki temu niezależnie od ustawionej głośności, otoczenie nie będzie słyszało dźwięków wydobywających się ze słuchawki. To sprawia, że są chętnie wykorzystywane przez osoby, które lubią słuchać muzyki podczas pracy w biurze, nie chcą zmuszać współpodróżników w pociągu do słuchania swojej muzyki albo osób, które zwyczajnie chcą się odciąć od świata. Wadą jest tutaj jednak brak wentylacji. Ucho po paru godzinach będzie spocone, a kolejne godziny przyniosą zauważalny dyskomfort.
Słuchawki otwarte, jak wynika z nazwy, nie są szczelnie zamknięte, a posiadają siateczkę na muszli. Sprawia ona, że dyskomfort związany z przemęczeniem ucha tu nie występuje. Problemem jest jednak przepuszczalność dźwięku. Przy zbyt wysokiej głośności otoczenie będzie wyraźnie słyszeć wydobywające się z nich dźwięki.
Słuchawki półotwarte starają się łączyć zalety słuchawek zamkniętych i otwartych. Podobnie do słuchawek otwartych posiadają grill na muszli. Jest on jednak mniejszy i powleczony dodatkowo materiałem. Sprawia to, że dźwięk nie wydobywa się tak mocno na zewnątrz. Nie jest to poziom, jaki uświadczyć można przy korzystaniu ze słuchawek zamkniętych, ale pozwala na korzystanie z nich w przestrzeni publicznej. Słuchawki półotwarte to kompromis, który w miarę możliwości neutralizuje wady pozostałych typów słuchawek nausznych.