wkretka.pl

Elektronika i Multimedia

dysk przenośny ssd
Smartfon

Jak wybrać dysk zewnętrzny SSD?

Dysk przenośny SSD jest nośnikiem, który służy do przechowywania plików i danych, nagrywania filmów, czy przenoszenia dużych plików pomiędzy komputerami. Dysk przenośny w odróżnieniu do dysku wewnętrznego posiada specjalną obudowę, która chroni go przed mechanicznymi uszkodzeniami. Dzięki temu jest odporny na wibracje i wstrząsy.

Jak wybrać dysk przenośny SSD?

Przede wszystkim dysk zewnętrzny musi posiadać odpowiednią pojemność i być wystarczająco szybki. Jeśli ma być on stosowany w specjalnych warunkach, to warto wybrać dysk z dodatkowymi zabezpieczeniami. Dysk może posiadać szyfrowanie lub ochronę przed uszkodzeniem mechanicznym. Przed wyborem dysku należy zwrócić uwagę na kompatybilność dysku i złącza. Interfejs wpływa na wydajność nośnika. Wybierając złącze USB 3.2 można liczyć na znacznie szybszy przesył danych niż złącze USB 2.0. Można znaleźć także dyski, które posiadają czytnik kart SD lub tryb Wi-Fi. Równie ważna jest kompatybilność dysku z systemami operacyjnymi lub na przykład z konsolami.

Pojemność dysku i prędkość odczytu i zapisu

Zewnętrzne dyski SSD posiadają różną pojemność. Trzeba dobrać ją według indywidualnych preferencji. Najmniejsze dyski mają pojemność 128 GB, a największe jakie są spotykane to nawet 4 TB. Oczywiście pojemność dysku przekłada się na cenę. Kluczowym parametrem świadczącym o jakości dysku jest szybkość jego działania. Oczywiście im wyższe wartości, tym przesył danych jest szybszy. Z racji tego, że dysk przenośny SSD jest dyskiem zewnętrznym, to powinien być on solidnie wykonany. Obudowa jest bardzo ważna. Jej kolor i design odgrywają także dużą rolę. Niektóre modele posiadają specjalne uchwyty, dzięki którym są bardziej poręczne. Na rynku dostępne są dyski przenośne, które chronią wewnętrzną zawartość przed zalaniem i kurzem.

Na co zwrócić uwagę wybierając dysk przenośny SSD?

Jednym z czynników odgrywającym rolę podczas wyboru dysku jest cena. Na wysokość ceny wpływają parametry sprzętu oraz dodatkowe funkcje i akcesoria do dysku. Również ważny jest okres, na jaki udzielana jest gwarancja. Niektórzy producenci określają okres gwarancyjny nawet na 60 miesięcy. Jeśli dysk ma być często przenoszony, to warto wybrać model, który jest poręczny. Renomowane marki oferują dodatkowe oprogramowanie, które dedykowane jest do danego modelu. Dzięki oprogramowaniu można mieć dostęp do danych backup lub do usługi, która pozwala na przywrócenie utraconych danych.

Dysk SSD a dysk HDD

Obecnie w większości komputerów i laptopów stosowane są dyski SSD. Aczkolwiek na rynku nadal dostępne są przenośne dyski HDD. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim dyski SSD są znacznie szybsze niż dyski HDD. Dysk SSD nie posiada ruchomych części, dzięki czemu jest bardziej odporny na uderzenia i wstrząsy. Dysk HDD działa znacznie głośniej i dość szybko się nagrzewa. Jedynym plusem tego dysku jest atrakcyjniejsza cena. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, dysk zewnętrzny SSD wygrywa pod każdym względem.